Prethodne subote (8. aprila) smo organizovali SprintRay dan u našim prostorijama u Podgorici. Doktor Miloš Ljubičić, opinion leader SprinRay-a, je prisutne upoznao sa tehnikama 3D printanja protetskih nadoknada, materijalima i primjerima iz svakodnevne kliničke prakse.
U nastavku pročitajte intervju sa dr Milošem Ljubičićem, predavačem i Američkog i Evropskog društva estetske stomatologije, da saznate zašto je 3D printer oprema koju trebate nabaviti već danas.
Za početak recite nam nešto više o 3D printanju u stomatologiji. Kome je namijenjeno, da li stomatolozima ili zubnim tehničarima?
Primarno ,3D printeri su korišćeni u zubnoj tehnici, ali sa pojavom SprintRay sistema njihova upotreba dobija na popularnosti među stomatolozima. Sa njihovom primenom prvo počinju ortodonti, prvenstveno zbog efikasne i brze izrade studijskih modela za analizu. Nakon pojave različitih materijala, tj rezina, počinju da ih koriste i specijalisti ostalih stomatoloških grana, posebno stomatološke protetike, zbog mogućnosti izrade inlay, onlay, overlay kao i kruna, u ordinaciji, u vrlo kratkom vremenskom periodu.
Kao alternativa printeru, CAD/CAM mašine koje režu keramiku predstavljaju sjajan izbor, ali često i finansijski nepraktični . Nakon vašeg dizajna, mašina izrađuje od bloka keramike gore pomenute nadoknade (inlay, onlay, overlay, kruna), ali je postupak izrade takav da se više materijala baci nego iskoristi, jer rezanjem mašina od bloka keramike uklanja sav materijal koji je višak, dok se ne dobije željena nadoknada, npr. kruna . Za nekog ko radi za sebe, to često nije zadovoljavajuća opcija. Kod 3D printera uranjanjem platforme u rezin, i polimerizacijom rezina, dobija se maksimalna iskoristljivost, tj potroši se samo onoliko materijala koliko je potrebno za izradu nadoknade.
Upravo pojavom specifičnih rezina, obogaćenih keramičkim česticama, došlo je do veće popularnosti printera u ordinaciji, tj chairside stomatologiji. Uz digitalni otisak, dizajniramo sami jednostavnije nadoknade. Na primer, pojedinačnu krunu dizajniramo u digitalnom softveru, zatim taj dizajn posaljemo 3D printeru i nakon desetak minuta možemo da dobijemo željenu definitivnu hibridnu nadoknadu, koju nakon pranja sa izopropil alkoholom polimerizujemo u sledećoj jedinici i nakon ukupno 25 min imamo spremnu nadoknadu za predaju pacijentu.
Kada uzimamo digitalni otisak, taj model se čuva u digitalnoj formi na kompjuteru, nemamo potrebu za skladištenjem modela, pa samim tim ni ne postoji mogućnost da se izgubi ili polomi. Takodje uvek imamo polaznu situaciju samog pacijenta.
Stomatolozi takodje 3D printer mogu korisiti za izradu modela za studije, folija za beljenje zuba, kao i za retencione folije. Izrada okluzalnih splintova, koliko god da smo navikli da je kompleksna procedura, u digitalnoj formi predstavlja izuzetno jednostavan proces.
U poredjenju sa konvencionalnom metodom, gde uzimamo konvencionalni otisak, šaljemo tehnici, tehnika izliva model, digitalna procedura nudi efikasniji i predvidljiviji rad, kao i mnogo manje prostora za grešku.
Koje su glavne prednosti 3D printera u odnosu na konvencionalni način izrade protetskih nadoknada?
Digitalni pristup, od samog uzimanja otiska je mnogo prijatniji za pacijenta i ono sto je najvažnije, ukoliko primetimo da smo napravili grešku ili sumnjamo da jesmo, ne moramo ponavljati čitav postupak, već samo deo procedure gde je to neophodno.
Sa aspekta stomatologa, velike su prednosti u odnosu na konvencionalne metode. Stomatolog sa 3D printerom postaje mnogo efikasniji, brži i samostalniji u izradi nadoknada u jednom danu, u jednoj poseti, u svojoj ordinaciji. To nam značajno štedi vreme i smanjuje stres vezan za faktore transporta, deformacije materijala, i greške ostalih učesnika u samoj proceduri.
Ono što je glavna stvar, a mene lično najviše i raduje, je pojava hibridnih rezina infiltriranih česticama keramike. To nam omogućava da dobijemo definitivnu nadoknadu kao npr. inlay, onlay overlay ili krunu, isprintanu na jedan veoma efikasan i brz način, prema našem dizajnu, u svojoj ordinaciji.
Novi hibridni materijali imaju modul elastičnosti koji je sličniji prorodnom zubu, pa nam se samim tim indikacija rehabilitacije značajno povećava.
A koje su limitacije 3D printera?
S obzirom na to da je ovo nov proizvod, limite tek čekamo.
Materijali koji se koriste u 3D tehnologiji se razvijaju svakog dana. Pojava novih hibridnih materijala sa keramičkim česticama nam nudi razne nove mogućnosti koje nam ranije nisu bile ni zamislive.
Ostaje da testiramo materijale neki vremenski period, da bismo videli kako će se oni ponašati u funkciji vremena, da bismo uvideli njihove mane. Za sada, na papiru i sa početnim istraživanjima, deluje veoma obećavajuće.
Šta biste preporučili kolegama koji žele da započnu sa korišćenjem dentalnih printera? Koji proizvod biste preporučili, šta mogu očekivati, da li je potrebno duže vrijeme?
Svi mi se plašimo nepoznatog, i jako je teško izaci iz nekih već poznatih procedura. Ali uz malo truda mozemo prilagoditi naše korake i postupke i otkrićemo da će zapravo sve to što nas je plašilo učiniti naš posao interesantnijim i dinamičnijim.
Po meni, preporuka bi bila da se upoznaju sa skenerima i sa 3D printerima. Moj izbor bi bio upravo SprintRay. Ja sam samo izabran da držim edukacije sa Sprint Ray proizvodima, ali sam ih sam izabrao kao najbolji proizvod u ponudi. Što pre krenemo u digitalnu stomatologiju, pre će naša budućnost sa ovim sistemima postati lakša i unapredićemo značajno svoj rad.
Na kraju, recite nam kako vidite budućnost chairside stomatologije i njen uticaj na stomatološku industriju u cjelini?
Apsolutno će uticaj chairside-a biti sve veći i veći, sve se kreće u tom smeru. To ne znači da će biti isključena zubna laboratorija kao takva, mi uvek moramo da delujemo kao tim, oni su neizaostavni deo tima.
Za nekog ko je početnik u digitalnoj stomatologiji, svakako može na početku da delove dizajna prepusti dentalnoj laboratoriji, ali će i dalje biti efikasniji nego inače, jer se dizajn razmenjuje digitalnim putem a izradjuje tj. printa na ordinacijskom 3D printeru. Tako imamo manje troškove prema tehnici, kao i efikasnije dobijanje traženog i samim tim organizovanije vreme poslovanja.
Mene lično chairside stomatologija jako raduje i nalazim veću strast u svom poslu nego ranije. Svojom kreativnošću, i svojim sposobnostima, iz nečega destruisanog možemo ponovo stvoriti nešto lepo, a promena osmeha našim pacijentima nekada zaista menja život.
Uvek je inspirišuće kada možemo da vidimo produkt svog rada, a svaki zadovoljan pacijent je defintivno nov motiv i nov izazov da budemo bolji u onome što radimo. Digitalni sistemi i 3D printeri nam u tome, definitivno, jako pomažu.